PW SAT2
Dodane przez sp2jmr dnia 2018-12-29 / 20:40
PW SAT 2 nadaje

Koleżanki i Koledzy,

Tym którzy nie pamiętają przypominam, że na orbicie okołoziemskiej znajduje się polski satelita PW-SAT2, który przekazuje dane w paśmie 70cm. Dane te można odbierać i legalnie dekodować, do czego pragnę Was zachęcić, pomimo iż nie jestem członkiem zespołu PW-SAT2. Z pewnością gdybym był, to odpowiednia promocja miałaby miejsce dużo wcześniej.
Dziś zachęcam Koleżanki i Kolegów do skorzystania z nadarzającej się okazji odbioru danych z polskiego satelity. Nawet jeden odebrany pakiet może przyczynić się do uzbierania pełnego kompletu danych.

Na 29. 12. 2018 r. na 9:12 rano czasu lokalnego w Polsce zaplanowana była pierwsza próba otwarcia żagla, czyli wykonanie głównego zadania misji tego "sztucznego ptaka". Po otwarciu żagla satelita ma przez około rok pozostać na orbicie, jednak duży żagiel spowoduje przysłonięcie paneli słonecznych i deficyt zasilania. Szacuje się, że już za około trzy dni satelita może zamilknąć, tak więc może być to ostatnia szansa na odbiór jego sygnałów.

Jeśli w pierwszym terminie nie uda się zespołowi PW-SAT2 nawiązać komunikacji z satelitą, to kolejną próbę podejmą Oni przy następnym przelocie o godz. 10:47, tego samego dnia. Jeśli druga próba się nie powiedzie, to kolejne próby odbędą się dopiero 5 stycznia 2019 (o godz. 9:52 i 11:27)- tak informuje Zespół PW-SAT2.

Na podstawie rozmów z kolegami, dowiedziałem się, że sygnał z satelity jest widoczny na SDR nawet dla anten zewnętrznych dookólnych. Satelita domyślnie pracuje z transmisją 9600 bodów, jednak podczas operacji otwarcia żagla ma być włączona wolniejsza transmisja danych tj. 1200 bodów. Szybkość transmisji przekłada się na szerokość emisji, a dla wolnej transmisji szerokość sygnału z PW-SAT2 jest węższa niż standardowa szerokość odbierana przez nasze urządzenia radiokomunikacyjne. W przypadku prędkości 9600 bodów sygnał jest na tyle szeroki, że trzeba zastosować SDR, bo nie wszystkie urządzenia radioamatorskie będą w stanie go odebrać w całości. Innymi słowy sygnał powinien być słyszalny, lecz nie da się go odczytać.

Pozycję można odczytać ze strony PW-SAT2 (https://radio.pw-sat.pl/ ), lub z programu, np. polskiego autorstwa Orbitron. Dane TLE z których można obliczyć przelot satelity w zasięgu radiowym stacji, znajdują się w pliku new-tle.txt pod nazwą PW-SAT2.

Do dekodowania danych należy zainstalować Run_PW-Sat2_Ground_Station. Aby program przekazywał dane do serwera należy utworzyć konto na stronie https://radio.pw-s at.pl/signUp , a po potwierdzeniu adresu e-mail (kliknięcie linku w otrzymanym e-mailu) pobiera się "credentials", które wczytuje się do programu Run_PW-Sat2_Ground_Station. Najprostsza konfiguracja jest następująca: antena (ew. LNA) => SDR => program "Run_PW-Sat2_Ground_Station".

Należy korygować przesunięcie Dopplera alnbop ręcznie (około +/- 10kHz), albo automatycznie np. programem GPredict, opis tu: https://github.com/PW-Sat2/HAMRadio/wiki/Doppler-shift-compensation. Program tu: https://sourceforge.net/projects/gpredict/files/Gpredict/2.2.1/
Dziękuję Piotrowi SP5ULN za cenne informacje jak dekodować PW-SAT2.

Więcej na temat odbioru danych można znaleźć m.in. na forum internetowym SP7PKI: http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=101438&temat=349738&nr_str=12

Oraz po polsku: https://pw-sat.pl/informacje-dla-radioamatorow/ lub po angielsku: https://github.com/PW-Sat2/HAMRadio/wiki

Ponieważ niniejsza wiadomość ukazuje się powtórnie już po pierwszych próbach, informuję, że w dniu dzisiejszym udało się nawiązać łączność z satelitą i że sytuacja jest na tyle dobra, iż w dalszym ciągu jest możliwe odbieranie jego sygnałów.

Info. Armand SP3QFE