Standard dla przetwornic fotowoltaicznych jako remedium
Dodane przez SP7TEV dnia 2015-06-16 / 15:21
Standard dla przetwornic fotowoltaicznych jako remedium

Standard CISPR 11, o chwytliwej nazwie: "Urządzenia przemysłowe, naukowe i medyczne - charakterystyki zaburzeń radioelektrycznych - dopuszczalne poziomy i metody pomiaru" - obejmuje zasilanie urządzeń elektronicznych, takich jak przetwornice słoneczne. Choć istniały w przeszłości limity emisji wytwarzanych na porcie przewodu głównego, brakowało ograniczeń dla połączeń z ogniwami słonecznymi.

Po pozytywnym głosowaniu międzynarodowych organów normalizacyjnych, CISPR 11 Ed.6.0 ma się pojawić oficjalnie. W tej nowej wersji, w końcu wprowadza się limity (74 dBuV pomiędzy 500 kHz a 30 MHz) dla terminali prądu stałego, w szczególności w przypadku systemów do 20 kVA w środowiskach mieszkalnych (klasa B).

Dzięki intensywnej pracy IARU w ramach organów normalizacyjnych, w ciągu ostatnich 5 lat cel ten został teraz wreszcie osiągnięty. "Ale praca w zakresie fotowoltaiki tutaj się nie kończy", powiedział Thilo Kootz, DL9KCE - Koordynator IARU ds. EMC." Limity są obecnie weryfikowane przez sprawdzenie emisji instalacji w ramach modelu komputerowego. Możliwe jest, że te wartości graniczne będą ponownie dopasowane po tym etapie weryfikacji. Jednak przy obecnym limicie osiągnięto już rozsądną ochronę odbioru w pasmach krótkofalowych.


Adres informacji źródłowej: http://www.iaru-r1.org/index.php/emc/1445-standard-for-photovoltaic-inverters-provides-relief-2

Autor informacji: Don Beattie, G3BJ - Przewodniczący Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU.

Tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK