KS-52. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 23.12.2014
Dodane przez sp3iq dnia 2014-12-23 / 14:39
news: pzk_new.png
KOMUNIKAT NR 52/2014 z dnia 23.12.2014 r.

Koleżanki i Koledzy,

 Za kilka dni zakończy się 2014 rok. Rok, który przyniósł wiele znamiennych wydarzeń, o których informowaliśmy Was na bieżąco. Przyniósł również sprawy, których rozwiązania nie doczekaliśmy się, ale mam nadzieję, że stanie się to w najbliższym czasie. Przed Nami Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, podczas których składamy sobie wzajemne życzenia. Mam nadzieję, że wiele z nich zostanie spełnionych ku Waszym zadowoleniu. 

W imieniu Prezydium, Zarządu Głównego PZK, oraz Głównej Komisji Rewizyjnej i swoim własnym, składam wszystkim krótkofalowcom i ich rodzinom życzenia zdrowych i Wesołych Świąt oraz pomyślności wszelkiej w Nowym Roku 2015. Oby spełniły się Wasze marzenia i oczekiwania, oby nadchodzący rok był lepszy od obecnego. Starajmy się wzajemnie zrozumieć i porozumieć, w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu mogą spełnić się wszystkie Nasze zamierzenia, czego Wam i sobie życzę. 

 Jerzy Jakubowski SP7CBG

Prezes Polskiego Związku Krótkofalowców


Witam serdecznie odbiorców naszych komunikatów. To już ostatni komunikat w tym roku. Następny dopiero 7. stycznia 2015 r.

Redakcja Komunikatów Sekretariatu Zarządu Głównego PZK dołącza się do życzeń Prezesa Polskiego Związku krótkofalowców, życząc Wam Drodzy Słuchacze i Czytelnicy naszych komunikatów Zdrowych, Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia marzeń w Nowym Roku 2015.

Redakcja KS ZG PZK


  A oto informacje:

1.    Skrócony spis treści Świata Radio 1/2015.

AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
ANTENY: Przydatne zestawy antenowe, Anteny ręczne VHF/UHF
TEST: Icom ID-5100
PREZENTACJA: CB Mini MK3, Cyfrowe PMR446 w standardzie DMR Tier I
ŁĄCZNOŚĆ: EME – duże wyzwanie radiowe (cz. 1), Handbook ARRL
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK
WYWIAD: Działalność PHU DEMO
HOBBY: Nadajnik ARDF i transceivery
RADIO RETRO: Początki polskiej radiofonii
DIGEST: Nowe rozwiązania radiowe
DYPLOMY: 85 lat PZK i 90 lat IARU
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady
RYNEK I GIEŁDA
SPIS TRESCI ROCZNIKA 2014
KALENDARZ ZAWODÓW KRÓTKOFALARSKICH 2015

2.    KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 1/2015.

Informacja Komisji Statutowej PZK
55.-lecie SP9KJM
Po posiedzeniu prezydium
Silent Key’s

3.    Dodatek dla prenumeratorów.
W związku z obchodami 85-lecia PZK i 90-lecia IARU, Polski Związek Krótkofalowców wspólnie z redakcją Świata Radio przygotowują płytę CD „Biblioteka Krótkofalowca 2015”, zawierającą ciekawe materiały techniczne i historyczne dotyczące krótkofalarstwa.
Płytę otrzymają wszyscy aktualni prenumeratorzy Świata Radio wraz z numerem lutowym.
Gratisową płytkę CD (wewnątrz ŚR 2/2015) otrzymają także nowi subskrybenci, którzy w styczniu wykupią prenumeratę miesięcznika na 2015 r.
Warto zaprenumerować Świat Radio, tym bardziej, że członkowie PZK za roczną prenumeratę płacą tylko 86 zł.   
Info: Andrzej SP5AHT

   4. Aktywność z ISS dla krótkofalowców.
W dniach 18 i 20 grudnia (Czwartek i Sobota) odbyła się pierwsza seria aktywności SSTV (Slow Scan Television) z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmiczna przeprowadzona pod znakiem RS0ISS. Seria ta składa się z dwunastu obrazów przygotowanych specjalnie z okazji 80lecia urodzin pierwszego kosmonauty planety Ziemia - Jurija A. Gagarina. Obrazy tej serii przedstawiają znaczki z J. A. Gagarinem z lat 1961-1991 wydane przez Pocztę ZSRR oraz z lat 2001-2011 wydane w Rosji.
Obrazy były nadawane na częstotliwości 145.800 FM z rosyjskiego modułu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w najmłodszym trybie SSTV: PD 180. Tryb ten rozwinięty został przez Don’a Rotier’a i Paul’a Turner’a i pozwala w czasie 187.1s przesłać obraz o rozdzielczości 640x496 pikseli. Jest to znacznie wyższa rozdzielczość obrazu niż dla innych wcześniej popularnych trybów SSTV. Obrazy były nadawane w odstępach 3 minut. W przyszłości mają się pojawić kolejne transmisje nowych serii obrazów ze stacji RS0ISS.
Oficjalnie odebrane obrazy z pokładu ISS można podziwiać i raportować na stronie: http://www.spaceflightsoftware.com/ARISS_SSTV/index.php, jednak raporty w języku polskim zawierające: Imię Nazwisko znak i lokator (wysokość) – opis swojej stacji wykorzystanej do nasłuchu, metodę nasłuchu oraz czasy rozpoczęcia lub zakończenia nadawania obrazu (najlepiej wraz z sekundami) i odebrane obrazy lub odebrane audio proszę raportować na adres koordynator.ariss@gmail.com podając w tytule: SSTV swój znak lokator i wysokość m n.p.m. Na raporty oczekujemy do końca tego roku.
Za nadesłane w tym roku raporty wraz ze zgodą na dalsze wykorzystanie (i możliwość ich drobnych modyfikacji) odebranych przez Państwa zdjęć przewidziane będą symboliczne nagrody – dyplomy, ufundowane przez Polski Związek Krótkofalowców. Odbiorcami dyplomów mogą być również osoby nie zrzeszone w PZK, w tym dzieci. Akcja ma na celu popularyzację Polskiego Związku Krótkofalowców i zachęca do przystępowania w szeregi naszego Stowarzyszania. Akcja jest wspierana przez forum internetowe klubu SP7PKI oraz na ariss.pzk.org.pl. Zachęcamy do odbioru sygnału SSTV z ISS, ponieważ ciągła transmisja obrazu to doskonała okazja aby sprawdzić skuteczność odbiorczą swojego systemu antenowego w paśmie 2m w azymucie i elewacji.
Jest to pierwsza akcja inaugurująca rok 2015 i przypominająca o tym, że już za kilka dni będzie 85 lat od założenia PZK, oraz minie 90 lat od założenia IARU! Serdeczne gratulacje!
Ponadto warto przypomnieć, że w Polsce od 30 lat istnieje Polski Klub Radiovideografii, który w dniach 28 grudnia do 28 stycznia rozpocznie specjalną aktywność cyfrową ze stacji okolicznościowych http://pkrvg.org/.
Akcja dyplomowa została zainaugurowana i jest przeprowadzona w Polsce przez członków-wolontariuszy Grupa ARISS Polska w ramach Stowarzyszenia R. i K. „Delta”.
Korzystając z okazji, sympatycy ARISS z Polski zapisani do „Delta” oraz mentor ARISS Europa Armand Budzianowski i Koordynator ARISS w Polsce z ramienia PZK Krystian Górski SQ2KL składają serdecznie życzenia na okres Świąt Bożego Narodzenia - abyście poza rozmowami radiowymi pamiętali też o swoich bliskich i spędzili ten czas w iście rodzinnej atmosferze, a na cały nadchodzący Nowy 2015 Rok życzymy sukcesów.
Armand SP3QFE, Piotr SP2JMR, Sławek SQ3OOK, Krystian SQ2KL

5. Karty QSL od stacji W1AW i W1AW/x.
Operatorzy stacji W1AW pracującej z okazji 100 lat ARRL niekoniecznie oczekują klasycznych kart QSL papierowych via biuro QSL. Operatorzy stacji, którzy chcą otrzymać klasyczną (papierową) kartę QSL W1AW powinni podać swój znak na stronie W1AW: http://www.arrl.org/AW-BureauQSL.
Dla przypomnienia podam, że znak W1AW był znakiem Hirama Percy Maxima założyciela ARRL oraz inicjatora jednego z założycieli IARU.
Piotr SP2JMR

* Wszystkie stacje W1AW/xx potwierdzają łączności w systemie LoTW.
SP5ELA

6. Dyplomy za Mistrzostwa IARU na Falach krótkich 2013.
Z najbliższym numerem "Świata Radio" zostaną do Oddziałów Terenowych PZK rozesłane dyplomy za udział w Mistrzostwach Świata IARU na HF (IARU HF Championship).
Niestety nie udało się zidentyfikować przynależności do OT następujących znaków stacji: 3Z6O, SP1FPG, SP3ASN, SP3S, SP9XU, SN0ZHG, SO7B.
Proszę o podanie OT poprzez który mogą być dostarczone dyplomy lub ewent. adresów do wysyłki. Adres: sp2jmr@pzk.org.pl
Piotr SP2JMR

7.  Po Walnym zebraniu Tarnowskiego OT PZK (OT28)

W dniu 14 grudnia 2014 r. w lokalu LOK przy ul. Krzyskiej 17 w Tarnowie, odbyło się  Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Tarnowskiego OT PZK nr 28. W związku z upłynięciem kadencji władz OT, zebranie wybrało nowe władze w skład których weszli: Prezes - SP9LAS – Janusz Banaś
Skarbnik – SQ9OL – Rafał Marynowski
Sekretarz – SP9JZT – Janusz Gacoń
Zastępcy Członka Zarządu: SP9GLJ, SQ9IAE, SP9OYO
Manager QSL – SQ9KDO – Tomasz Biliński
OKR w składzie:
Przewodniczący – SP9RHN – Krzysztof Batko
Z-ca, Sekretarz -  SQ9KDO – Tomasz Biliński
Członek - SQ9MUO – Krzysztof Kowalski
Zastępcy Członka: – SQ9OJV, SQ8TUR
Zebranie przyjęło także szereg uchwał i wniosków do realizacji przez nowy zarząd.
Gratulacje dla nowo wybranych władz Oddziału. Życzymy nowym władzom powodzenia w realizacji zadań statutowych, uchwał i wniosków wynikających z Zebrania. Życzymy także powodzenia w życiu osobistym, aby to pozwalało im na realizację zadań społecznych w OT.
Vy 73. Stanisław SQ9AOR

Adam Rolecki SP5ANJ S.K.
W dniu 22 grudnia 2014 roku po krótkiej chorobie zmarł w wieku 53 lat Adam Rolecki SP5ANJ. Członek PZK i Wirtualnego Oddziału Terenowego PZK, klubu SP5PBE i klubu SP5KVW. Znakomity operator telegrafista i wspaniały kompan. W przeszłości Adam był zawodowym muzykiem w Zespole Reprezentacyjnym WP, grał na skrzypcach. Miał wielkie poczucie sprawiedliwości społecznej i intensywnie działał w tym kierunku.
Cześć Jego pamięci!

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w dniu 29.12.2014 o godzinie 12:00 (poniedziałek) w kościele św. Feliksa, Warszawa - Marysin Wawerski, ul. Kościuszkowców 85, następnie nastąpi wyprowadzenie zwłok na pobliski cmentarz Warszawa - Marysin Wawerski, ul. Korkowa 152.
W imieniu Zarządu VOT PZK i Klubu SP5PBE
Zygmunt Szumski SP5ELA


Tyle informacji na dzisiaj.

Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje:
Armandowi SP3QFE, Sławkowi SQ3OOK, Krystianowi SQ2KL, Staszkowi SQ9AOR, Andrzejowi SP5AHT.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA.


news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2014