2. Międz. Spotk. Młodzieży na HAM Radio 2013 we Friedrichshafen
Dodane przez SP7TEV dnia 2013-07-03 / 17:58
W minioną sobotę, 29 czerwca 2013 r. odbyło się 2. Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży, które miało miejsce w trakcie HAM Radio w Friedrichshafen w Niemczech. Były liczne wystąpienia. Holenderski koordynator JOTA-JOTI Remko, PE1MEW podkreślił, że do osiągnięcia sukcesu w ramach przy organizowaniu skautowych (harcerskich - przyp. tłum.) działań krótkofalarskich potrzebne są trzy filary: komunikacja, technika i wspólna praca. Remko podkreślił także, że Internet nie stanowi zagrożenia dla krótkofalarstwa.

Fińska Koordynator SRAL ds. Młodzieży - Mari Nikkila, OH2FPK - przedstawiła imprezy młodzieżowe, takie jak obozy szkoleniowe, obozy łączności oraz młodzieżowe ekspedycje DX-owe. Około 25% uczestników obozów szkoleniowych dla młodzieży pozostaje w ruchu krótkofalarskim jako nadawcy. W chwili obecnej wizyty odbyły się w ponad 46 szkołach, a usłyszało o krótkofalarstwie ponad 1000 dzieci. Mari dobitnie wspomniała o problemach z pozyskiwaniem nowych młodych krótkofalowców i przedstawiła ciekawe rozwiązania tych problemów.

Tommy Degrande, ON2TD - Koordynator UBA ds. Młodzieży - pokazał montaż stosowanych w Belgii elektronicznych zestawów do składania (kity), omówił spotkania JOTA-JOTI oraz imprezę Youngsters on the Air 2012, która odbyła się latem ubiegłego roku w Eeklo.

W formie niespodzianki - Gerrit Herzig, DH8GHH znalazł czas na pokazanie zdjęć z Fichtenfieldday (http://www.o28.sischa.net/fifi). To sobotnio-niedzielna impreza typu "polny dzień" dla młodych krótkofalowców, o programie składającym się z następujących części: montaż układów elektronicznych (kity), aktywność na KF, foxoring, geocaching i inne gry.

Uczestniczący także w zeszłorocznym spotkaniu młodzieży Alexander Banbury, KE7WUD - w tym roku poinformował nas o bieżących postępach w skierowanych do młodzieży działaniach w zakresie łączności kryzysowej. Zagrożenie ma on w swoim domowym QTH - Mercer Island w USA, gdzie głównym wspólnym problemem są powodzie, trzęsienia ziemi i tornada. Jest to również powód, dla którego młodzi ludzie stają się krótkofalowcami, aby pomagać i wspierać, gdy zawiedzie infrastruktura telekomunikacyjna.


Autor informacji: Lisa Leenders, PA2LS - Koordynator 1. Regionu IARU ds. Młodzieży

Adres informacji źródłowej: http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1182:2nd-international-youth-meeting-ham-radio-friedrichshafen&catid=73:youth-general&Itemid=219

Tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK