55. skautowe spotkanie w eterze JOTA 2012 w dniach 20-21.10.2012
Dodane przez SP7TEV dnia 2012-09-26 / 17:12
JOTA (ang. Jamboree On The Air) to coroczna impreza, w ramach której skauci i skautki (harcerki i harcerze - przyp. tłum.) na całym świecie rozmawiają ze sobą w trakcie krótkofalarskich łączności. Doświadczenia i idee skautowe wymieniane są wzajemnie za pośrednictwem fal radiowych.

Kiedy skauci chcą spotkać młodych ludzi z innego kraju, zazwyczaj myślą o uczestnictwie w zlocie światowym (ang. World Jamboree) lub innym spotkaniu międzynarodowym. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że każdego roku około pół miliona skautów i skautek "zbiera się" na falach radiowych w ramach corocznego Światowego Zlotu w Eterze (ang. Jamboree On The Air / JOTA). Nowoczesne technologie komunikacyjne oferują skautom fascynującą możliwość nawiązania przyjaźni w innych krajach, nawet bez wychodzenia z domu...

Od 1958 roku, kiedy to odbył się pierwszy Światowy Zlot w Eterze, tysiące skautów i skautek "spotkało się" ze sobą poprzez to wydarzenie. Rozmowa ze skautami z innych części świata stanowi nie tylko zabawę, ale stwarza również okazję, aby dowiedzieć się czegoś o innych krajach oraz o skautingu w innych miejscach. Wiele kontaktów nawiązanych w trakcie JOTA zaowocowało nawiązaniem "przyjaźni korespondencyjnych", oraz trwającymi przez wiele lat więziami pomiędzy drużynami skautowymi.

Bez ograniczeń wiekowych, ani limitu ilości potencjalnych uczestników oraz przy niewielkich lub żadnych kosztach - JOTA jest dla skautów i skautek okazją do kontaktowania się ze sobą za pośrednictwem pasm amatorskich. Operatorami aktywnych stacji są licencjonowani radiooperatorzy-krótkofalowcy. Wielu skautów i instruktorów posiada licencje nadawców oraz własne stacje, ale większość uczestniczy w JOTA za pośrednictwem stacji aktywnych w eterze w ramach lokalnych klubów krótkofalarskich, lub przy wykorzystaniu stacji krótkofalowców indywidualnych. Dzisiaj niektórzy operatorzy przeprowadzają łączności nawet z użyciem telewizji lub łączy komputerowych.

Data i czas trwania imprezy:

Globalny Światowy Zlot w Eterze (Jamboree On The Air) organizowany jest zawsze w pełny trzeci weekend października każdego roku. Impreza rozpoczyna się o godz. 00.00 czasu lokalnego w sobotę i kończy 48 godzin później o godz. 24.00 czasu lokalnego w niedzielę. Każda stacja może dokonać wyboru godzin swojej aktywności w tym przedziale czasowym.

A zatem: 55. Światowy Zlot w Eterze (Jamboree On The Air) oraz Światowy Zlot w Internecie (Jamboree On The Internet) odbędzie się w sobotę 20 października oraz w niedzielę 21 października 2012 roku.

Pełne informacje dostępne są pod podanym adresem internetowym (w wersji angielskojęzycznej):
http://scout.org/en/information_events/events/jota/the_55th_jota_2012

CZUWAJ!
BE PREPARED!

phm. Paweł Zakrzewski, SP7TEV
Oficer Łącznikowy IARU - PZK


Opracowanie i przekazanie wiadomości wewnętrzną drogą organizacyjną: Dennis Green, ZS4BS - Sekretarz Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU