Aktualności SP EmCom
Dodane przez SP6RW dnia 2011-05-10 / 13:50
W minioną sobotę (7.05.2011) odbyły się próby przed Ogólnopolskimi Ćwiczeniami Łączności Kryzysowej SP EmCom 14.05.2011. Krótkofalowcy uczestniczący w testach zaprezentowali na niezłym poziomie teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu wymiany korespondencji zgodnie ze standardami IARU. Dotyczyło to nadawania własnych komunikatów oraz przekazywania tych otrzymanych od innych korespondentów. Komunikaty były adresowane poprawnie. Wcześniej sygnalizowane wątpliwości związane z numerowaniem komunikatów nie znalazły potwierdzenia w praktyce. W niektórych przypadkach kłopotliwy okazał się numer kontrolny, czyli ilość wyrazów w "Tekście wiadomości". Należy pamiętać aby zawsze starać się nadawać informacje w możliwie zwięzły i jasny sposób, tak aby weryfikacja z numerem kontrolnym nie sprawiała problemów dla odbiorcy.

Przed nami Ćwiczenia SP EmCom, które odbędą się już w najbliższą sobotę 14.05 (15-17 UTC). Przypomnijmy, że na obszarze każdego okręgu SP będzie aktywna okręgowa stacja sztabowa, z którą będzie można nawiązać łączność na KF oraz UKF. Gościnnie udział w ćwiczeniach wezmą krótkofalowcy z sąsiednich dzielnic Niemiec, takich jak Maklemburgia - Pomorze Przednie, Brandenburgia, region Berlina oraz Saksonia. Stacje z Niemiec będą słyszane wyłącznie w 1 i 2 części ćwiczeń.

Wyjaśnienia (odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania) związane z ćwiczeniami oraz Regulamin SP EmCom znajdują się pod adresem http://emcom.pzk.org.pl/

Pozdrawiam,
Rafał Wolanowski SQ6IYR
EmCom Manager PZK