Aliasy kont poczty elektronicznej dla członków PZK.
Dodane przez SP5ELA dnia 2010-02-22 / 02:12
Aliasy kont poczty elektronicznej dla członków PZK.

Co to jest alias? Alias pocztowy jest to inna/dodatkowa nazwa konta pocztowego.
Aliasem nazywamy dodatkowy adres poczty elektronicznej (e-mail) skojarzony z podstawowym kontem pocztowym lub przekierowujący pocztę na takie konto.

Przykładowo. Ktoś posiada konto sp0xyz@wp.pl
Aliasem będzie adres sp0xyz@pzk.org.pl przekierowujący pocztę na adres sp0xyz@wp.pl.
E-mail wysłany na adres sp0xyz@pzk.org.pl „wyląduje” na koncie sp0xyz@wp.pl.

Po co stosuje się aliasy?
Po pierwsze, aby ujednolicić w ramach struktury organizacyjnej format adresów e-mail.
Tak jak kiedyś standardem poczty elektronicznej wśród polskich krótkofalowców stały się konta i adresy poczty na serwerze wp.pl, tak standardem dla członków PZK powinny być adresy w domenie pzk.org.pl.

Powód drugi. Jest to ułatwienie życia i eliminacja pomyłek przy podawaniu „egzotycznego” adresu e-mail.

Powód trzeci. Z pobudek prestiżowych. Jeśli ktoś utożsamia się z daną organizacją z definicji powinien mieć adres poczty elektronicznej w „domenie” organizacji lub co najmniej aliasa.

***
Zasady przyznawania aliasów poczty elektronicznej na serwerze Polskiego Związku Krótkofalowców.

Na wniosek zainteresowanego członka PZK skierowany do Administratora portalu PZK.
Na adres: admin@pzk.org.pl

Warunkiem uzyskania aliasa w domenie „pzk.org.pl” jest posiadanie konta poczty elektronicznej
w standardzie określonym w komunikacie administracyjnym z dnia 1.02.2010 oraz adresu e-mail wpisanego do systemu ewidencji OSEC. (Preferowany standard konta - to standard znak@domena). Konto powinno wyczerpywać znamiona stabilności, tak, aby nie powodować niepotrzebnej konieczności zmian adresu konta. Większość kont u „dużych” operatorów ma takie znamiona (wp.pl, onet.pl, gmail.com, etc.).

Jednocześnie informuję na dzień dzisiejszy nie ma możliwości założenia wszystkim członkom PZK z „urzędu” aliasów. Jest to niewykonalne organizacyjnie.

Nie ma też możliwości założenia kont pocztowych dla wszystkich członków PZK z powodów jak wyżej, ale również i głównie z powodu braku takich możliwości technicznych (lub ekonomicznych).

PZK teoretycznie może podjąć decyzję, aby każdy członek PZK „ z urzędu” posiadał konto e-mail w domenie PZK i na serwerze PZK, ale jest to decyzja strategiczna i wiążąca się z przyznaniem na ten cel środków finansowych. Środki te są niezbędne na zakup sprzętu lub wykupienie odrębnego pakietu zasobów serwerowych u operatora i znalezieniem lub zatrudnieniem administratora zajmującego się tylko i wyłącznie obsługą kont pocztowych.

22.02.2010 r.

Administrator portalu PZK
Zygmunt Szumski SP5ELA