PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
90 YEARS OF PZK
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3557 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 6
Użytkowników online: 0
RSS

KS-33. Komunikat sekretariatu ZG PZK na 18.08.2010.
Opcje newsa
Komunikaty PZKImages: pzk.gif
Komunikat Sekretariatu ZG PZK na 18 sierpnia 2010.

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. PZK uczestniczył w obchodach 90 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920r.

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w dniu 14 sierpnia o godzinie 19 pod Pomnikiem Poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 wiązankę kwiatów w imieniu PZK złożyli Sekretarze Warszawskiego Oddziału Terenowego Zenon Kaczorek SP5CNG i Praskiego Oddziału Terenowego Karolina Piszczatowska SQ5LTZ.
Zdjęcia, które będą opublikowane w Krótkofalowcu Polskim 10/2010 wykonał Piotr Tarnopolski SP5DUZ.

2. Posiedzenie prezydium ZG PZK. W dniu 18 bm. w sekretariacie ZG PZK w Bydgoszczy o godzinie 15.00 odbędzie się ostatnie przed XIX NKZD posiedzenie prezydium ZG PZK. W porządku obrad: przygotowania do NKZD, finanse PZK, powołanie ARDF Managera PZK, informacje o Zjeździe Technicznym UKF oraz naradzie zespołu SN0HQ, inne sprawy wniesione przez członków prezydium.

3. Spotkanie w twierdzy. Mazowiecki Klub Radioamatorów SP5PLN, Praski Oddział Terenowy PZK i Warszawski Oddział Terenowy PZK serdecznie zapraszają w dniach 18-19 września 2010 r. na I Zlot Krótkofalowców w Twierdzy Modlin. W planie prelekcje tematyczne dotyczące krótkofalarstwa, giełda krótkofalarska, zwiedzanie Twierdzy Modlin oraz ognisko, a także wiele atrakcji dla dzieci. Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny na stronie www.twierdza.sp5pln.pl.
Dla uczestników będą dostępne gadżety (smycze, koszulki itp.), materiały z prelekcji itp. Osoby zainteresowane uczestnictwem na imprezie prosimy o wypełnienie formularza.
Do zobaczenia na imprezie
Organizatorzy.
Vy 73! Karolina SQ5LTZ

4. Świat Radio 9/2010.
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Skaner Icom IC-R 6
RADIOKOMUNIKACJA: Radiotelefony VHF/UHF (2)
ANTENY: Anteny początkującego krótkofalowca
PREZENTACJA: Nowoczesne systemy TETRA
ŚWIAT KF/UKF: Próby reaktywacji PZK w latach 1945–1958, Z życia klubów i oddziałów PZK
RADIO RETRO: Radiostacja samolotowa PZT LC
WYWIAD: Meratronik – historia i nowoczesność, Konstrukcje mistrza EME
HOBBY: Prosty mini transceiver SSB/80 m
DIGEST: Od pętli Wadleya do syntezera Si570
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
 RYNEK I GIEŁDA

5. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 9/10
Zapowiedź XIX NKZD
Zaproszenie na warsztaty QRP
Sprawozdania z posiedzeń grup roboczych R1 IARU podczas Ham Festu
Moja wizja Statutu PZK- Andrzej SP9ADU
Piknik eterowy Koniaków 2010-08-18
S.K.

6. XII Zjazd Techniczny UKF 13-15.08.10. Jak co roku o tej porze w pensjonacie „Agal” w Zieleńcu spotkało się czesko-niemiecko-polskie grono krótkofalowców
zainteresowanych techniką mikrofalową. Zjazd jak zwykle był perfekcyjnie przygotowany przez organizatorów w osobach Stasiów SP6MLK i SP6GWB oraz Bartka SQ5NF. Zjazd był w sumie 2 dniowy, albowiem pierwsze referaty miały już miejsce w piątek. Trudno jest określić, który z nich był najciekawszy. Tematyka prezentacji obejmowała zarówno tematy historyczne jak i bardzo techniczne. Niektóre z nich faktycznie w sposób nowatorski traktowały o zagadnieniach pozornie poznanych jak np. wykorzystanie falowodów do pracy na różnych częstotliwościach po za ich danymi katalogowymi. Była też jedna prezentacja długofalowa. Marcin SQ2BXI w piątkowy wieczór opowiadał o łącznościach na falach długich tj. 137 kHz, a nawet 9 kHz. Ten referat był także dobrze przygotowany i zebrani z zainteresowaniem zapoznali się z techniką prowadzenia łączności na falach długich- czyli VLF, LF i MF.
Oczywiście jak każdy tak i ten Zjazd był okazją do rozmów na różne tematy w tym także organizacyjne. W kulminacyjnym momencie Zjazdu tj w sobotę w południe w zjeździe uczestniczyło ponad 120 osób.
Przesyłam linki do informacji ze Zjazdu:
http://hamradio.pl/sp6kbl/klub/news.php?readmore=169
http://hamradio.pl/sp6kbl/klub/news.php?readmore=168

7. SN0HQ. W dniach 15-16 sierpnia br. w Jeziorkach na posesji Sławka SP2JMB odbył się zjazd zespołu SN0HQ czyli naszej reprezentacji w mistrzostwach HF IARU. Nie był to zjazd, a właściwie narada otwarta. Uczestniczyli w niej przede wszystkim szefowie stacji tzw. „run” oraz koledzy odpowiedzialni za zaplecze informatyczne naszej reprezentacji.
Przedyskutowaliśmy tegoroczny start w mistrzostwach, a także omówiliśmy posunięcia taktyczne oraz propagandowe zmierzające do poprawy skuteczności pracy naszych stacji oraz zwiększenia udziału stacji z SP w tych mistrzostwach. Opracowany też został plan zamierzeń na najbliższy rok. Całość prowadził Tomek SP6T kapitan zespołu.

8. Komunikat programu KRÓTKOFALOWCY BIS.
Społeczna Redakcja cyklicznego programu o krótkofalowcach, prócz emisji w TV INTERNET na www.videoexpres.pl nadaje regularnie premierowe emisje via TV EDUSAT co drugą niedzielę miesiąca o godzinie21.00 z jakością studyjną, na satelicie HOT BIRD 9 oraz na platformach cyfrowych; POLSAT +, CANAL + N, i prawie we wszystkich telewizjach kablowych w Polsce.
 Program KRÓTKOFALOWCY BIS po każdym premierowym wydaniu, jest w kolejną następną niedzielę powtarzany o godzinie 21.00 czasu polskiego.
 Najbliższe wydanie w niedzielę 22.08.2010r. o godzinie 21.00 czasu polskiego. Będzie to specjalna relacja TV z Biskupiej Kopy na wysokości 890 metrów n.p.m. z bardzo udanego międzynarodowego spotkania krótkofalowców z Niemiec, Czech, Słowacji i Polski.
 Redakcja programu KRÓTKOFALOWCY BIS z Wrocławia bardzo dziękuje Mirkowi Petlikowi z Czech, Kasztelanowi budowanego na górze schroniska, za wywiezienie sprzętu TV i redaktora programu, na szczyt góry w ciężkich warunkach atmosferycznych.
 Dziękuję również koledze SP6OUX z Głuchołaz za bardzo życzliwe przygotowanie całej telewizyjnej realizacji.
 Już teraz wszystkich stałych i nowych widzów serdecznie zapraszam.
 Program K BIS jest zawsze zamieszczany w TV INTERNET zaraz po każdej premierowej emisji w EDUSAT na portalu www.videoexpres.pl
Informuję jednocześnie, że EDUSAT jest jedyną w Polsce stacją edukacyjną. Proszę pamiętać, że nie jest kodowana.
Autor i redaktor programu
Henryk Pacha ATV SP6ARR
www.videoexpres.pl

9. Audycje w Polskim Radiu.
W dniu 7 sierpnia w programie 1 PR nadano audycję, której pomysłodawcą był Wiesław SQ5ABG, a która zawierała informacje o pracy Powstańczej radiostacji „Błyskawica” a także o budowie jej repliki.
Drugą audycją była nadana w radiu Merkury audycja o stacji SN30S pracującej w Poznaniu z okazji 30 rocznicy powstania Solidarności.
Więcej informacji załącznikach. To wspaniałe akcenty dla krótkofalowców.

10. Wizyta w sekretariacie.
Tuż przed nadaniem komunikatu sekretariat ZG PZK odwiedził Pan Robert Luśnia SP5XVY. Prosił o udostępnienie kopii protokołów z ostatniego Posiedzenia ZG PZK oraz Prezydium z 7 lipca 2010. Oczywiście Pan Luśnia otrzymał te dokumenty. Przez cały czas swojej bytności w sekretariacie nagrywał i filmował każdy mój ruch i każde słowo pomimo braku zgody na to z mojej strony. Czułem się jak oskarżony podczas przesłuchania lub raczej jak aktor grający w jakimś koszmarnym serialu traktującym o okresie z przed roku 1990.

I tym optymistycznym akcentem kończę ten wakacyjny komunikat.

Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK

Załączniki.

Głos walczącej Warszawy
Sobota, 7 sierpnia 2010Posłuchaj .Wieczór odkrywców 07-08-2010.mp3 Zapisz
Replika radiostacji "Błyskawica", fot. Wikipedia
"Błyskawica" to radiostacja nadająca podczas Powstania Warszawskiego od 8 sierpnia 1944 roku. Nadajnik zbudował konstruktor Antoni Zębik.

Programy emitowano cztery razy dziennie, o godz. 9.45, 14, 19.30 i 22. Komunikaty przygotowywał zespół Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK.

Początkowo siedziba radiostacji mieściła się w budynku PKO. Później została przeniesiona do kawiarni "Adria" na ul. Moniuszki. We wrześniu trafiła do byłej ambasady ZSRR przy ul. Poznańskiej, a następnie do Biblioteki Publicznej przy ul. Koszykowej, gdzie nadawała do 4 października. Zakończyła działalność tuż po upadku Powstania Warszawskiego.
Potem "Błyskawicę" zniszczono.
O budowie repliki radiostacji zdecydowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Stacja nie różni się od oryginału, ponieważ konstruktorzy zadbali o najmniejsze szczegóły. Podczas uroczystości uruchomienia stacji popłynęły w eter te same słowa, jakie wypowiadano na falach oryginalnej stacji:

"Halo, tu mówi "Błyskawica"! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32,8 oraz 52,1 m. Duch Warszawy jest wspaniały. Wspaniałe są kobiety Warszawy...".
W audycji wykorzystano archiwalne komunikaty z "Błyskawicy" oraz wypowiedzi konstruktora Antoniego Zębika.

W programie wzięli udział: Ewa Michałowska - reportażystka, Wiesław Paszta - inicjator budowy repliki "Błyskawicy" i redaktor naczelny "Krótkofalowca Polskiego" oraz Rafał Kraszewski - operator repliki "Błyskawicy".
Prowadził Krzysztof Michalski
SN30S.  W Poznaniu trwa konkurs dla krótkofalowców. Okazją jest 30-lecie Solidarności. Od ponad tygodnia działa okolicznościowa radiostacja SN30S, która nawiązała już kilkaset połączeń z całym światem.
Konkurs polega na nawiązaniu jak największej liczby łączności. Mogą w nim uczestniczyć krótkofalowcy z kraju i zagranicy. Obowiązkowo trzeba połączyć się z radiostacją okolicznościową oraz z co najmniej trzema stacjami Członków Klubu z osiedla Bolesława Śmiałego.
Prezes Klubu Marian Tofil powiedział Radiu Merkury, że zainteresowanie konkursem jest bardzo duże. Do tej pory radiostacja okolicznościowa zanotowało około 600 łączności. I są to połączenia nie tylko z kraju, ale też z zagranicy. Głównie z krajów europejskich, ale również z Azji i Stanów Zjednoczonych. Bardzo aktywna jest mieszkająca tam Polonia. Konkurs potrwa do końca sierpnia.
Dodam, że siedziba Klubu mieści się na ostatniej kondygnacji 16-piętrowego bloku na osiedlu Bolesława Śmiałego. Klub ma około 40 członków, szacuje się, że w całym kraju jest około 8 tysięcy krótkofalowców.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
PITax.pl
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna - RF POLAND ENT. |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

52,742,286 Unikalnych wizyt